OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 02.04.2024 14:49:57 

Moje "Lampy"

Stereo zosilňovač s EL84 a 6N2P-EV (SE)

STEREO ZOSILŇOVAČ (SE) s EL84 a 6N2P-EV

Tento zosilňovač už prerábam a vylepšujem zopár rokov. Dúfam že táto verzia je už konečná a viac sa v ňom "špárať" nebudem. Použil som (tak ako predtým) koncové elektronky pentody EL84 (alebo obdobné typy ako napr 6P14P-EV, 6P14P-K atd.) a predzosilňovaciu elektronku 6N6P som nahradil elektrónkou 6N2P-EV. Výstupné transformátory ktoré tu boli a boli mnou návíjané (pôvodne pre lampy PCL82) som nahradil najskôr poľskými TGL ale po meraní frekvenčnej charakteristiky zosilňovača som ich hneď vyhodil. Fyziologickú reguláciu hlasitosti som tiež zrušil. (údajne zhoršuje kvalitu signálu - zvuku)

......teraz zopár slov ku konštrukcii, zapojeniam atd. 

KRABICA

Konštrukcia tejto krabice je riešená tak, aby sa dala urobiť ako sa hovorí na kolene. K stavbe stačí "bežné" náradie. (netreba ohýbať plech, zvárať...) Základ je urobený z latiek (dosák) spojených L-kami. Časti kde sú namontované pätice, konektory atd. sú z plechu hrúbky 1,5mm ktorý je nastriekaný farbou (sprejom) do vysokých teplôt (farba na výfuky, motory, komínové rúry....) a vypálený v rúre na pečenie. (pozor, pri vypaľovaní to poriadne smrdí). Túto farbu som volil kvôli vyžšej teplote elektrónok. Zosik používam už pár rokov a zatiaľ drží dobre. 

SCHÉMA A POPIS ZAPOJENIA

Čo sa týka samotného zapojenia, tak zosilňovač sa skladá z predzosilňovača (budiča) s 6N2P a samotnej výkonovej časti s EL84. Sú to vlastne "katalógové" základné zapojenia týchto elektrónok. V zosilňovači nieje použitá žiadna spätná väzba. Vlastne jedna ano, ale iba zapojenie výstupného transformátora v ultralineárnom zapojení (odbočka na 43%). Na vstupe nieje použitý potenciometer, ale otočný prepinač s naletovanými rezistormi (tolerancie 1%) s celkovou hodnotou cca 26K. Pracovný bod triody 6N2P som sa snažil umiestniť čo najbližšie ku katalogovým údajom - údajne tam má lampa najlepší zvuk. (aspoň tak píšu niektorí na fórach) Čo sa týka výkonovej časti, tak tiež som sa snažil umiestniť pracovný bod do optimálnej časti. Súčiastky viac-menej niesu výberové, ale čo som našiel v "šuflíku". Jediná "výberová" súčiastka je vlastne výstupný transformátor, ktorý som si dal vyrobiť vo firme TBP Blatná. (o transformátoroch bude reč nižšie)

Čo sa týka zdrojovej časti, tak tu som trochu "čaroval". Tým, že som použil ako budič lampu 6N2P a chcel dostať pracovný bod čo najbližšie katalogovým údajom, tak som potreboval na predzosilňovacej časti väčšie napätie ako na výkonovej. Preto je zdroj rozdelený na "dve časti" (A a B).  Transformátor som použil s výstupným napätím 250V a 6,3V na žhavenie, ktoré je riešené jednosmerným napätím. Usmernil som ho diodovým mostíkom (ktorému som dal chladič, lebo ho pomerne dosť hrialo) a dvoma 4,7mF kondíkmi. 

PÁR SLOV O VÝSTUPNÝCH TRAFÁKOCH

Ako som spomínal, tak som skúšal výstupáky mnou navíjané, od spoločnosti Indel a nakoniec TBP Blatná. Ako prvé som použil mnou navíjané trafá, ktoré boli pôvodne navinuté pre elektrónku PCL82 a preto boli pre lampu EL84 mierne poddimenzované. Frekvenčnú charakteristiku s nimi mal zosik vcelku dobrú, ale aj tak som sa ich rozhodol vymeniť. Použil som trafáky od firmy Indel TGL5/002. V katalógovom liste uvádzajú frerkvenciu 40Hz - 20KHz. No po meraní zosika som sa rozhodol pre výmenu. Tieto TGL-ká sú skôr vhodné do gitarového zosilňovača ale nie na počúvanie hudby. Obrátil som sa na firmu TBP Blatná. Dal som im parametre a max. rozmer trafákov. Podľa ich názoru sa s týmito rozmermi dajú spraviť vcelku dobré transformátory. Po meraní s nimi len môžem súhlasiť. 

Tu sú frekvenčné charakteristiky zosilňovača s jednotlivými trafami:

Mnou navíjaný: 20Hz-20KHz  (-4dB, -3,5dB)

TGL5/002: 20Hz-20KHz (-12dB, 0dB)

TBP Blatná: 20Hz-20KHz (-2,5dB, -2dB)